Transport chłodniczy – jak wybrać firmę spedycyjną, która wykona go w odpowiedni sposób?

Transport chłodniczy umożliwia przewóz artykułów spożywczych, kosmetyków, a nawet produktów chemicznych w specjalnych ciężarówkach-chłodniach. Z poniższego artykułu dowiesz się, co należy wziąć pod uwagę, wynajmując firmę do transportu ładunków chłodniczych.

Źródło: grupatransportowa.pl

Jeśli zajmujesz się produkcją lub sprzedażą detaliczną produktów mrożonych lub łatwo psujących się, jednym z wyzwań jest logistyka. Tego typu towary mają specjalne wymagania odnośnie  przewozu i na ogół muszą dotrzeć do miejsca docelowego w ściśle określonym czasie.

Wynajmując firmę do transportu chłodniczego, zwróć uwagę między innymi na: flotę pojazdów, systemy monitoringu, rodzaj świadczonych usług, typ przewożonych ładunków oraz jej doświadczenie na rynku.

Typ używanych samochodów-chłodni

Chłodnie to najczęściej busy dostawcze, kontenerowe samochody ciężarowe lub ciągniki siodłowe z przyczepami. Wybór odpowiedniego pojazdu zależy przede wszystkim od ilości przewożonego ładunku oraz miejsca docelowego.

Ponadto samochody te można również podzielić ze względu na panujące w chłodni temperatury. Biorąc pod uwagę to kryterium, wyróżnia się następujące klasy:

  • klasa A – temperatura utrzymuje się w przedziale od +12 do 0°C,
  • klasa B – temperatura utrzymuje się w przedziale od +12 do -10°C,
  • klasa C – temperatura utrzymuje się w przedziale od +12 do -20°C.

Ważne jest również wyposażenie dodatkowe, takie jak haki, półki czy listwy umożliwiające podział przestrzeni ładunkowej na mniejsze części.

Systemy IT wykorzystywane do monitorowania stanu transportowanego ładunku

Coraz częściej firmy transportowe korzystają z zaawansowanych systemów teleinformatycznych. Pozwalają one nie tylko na dokładne zaplanowanie trasy i lokalizację pojazdu, ale również na kontrolę stanu przewożonego ładunku.

Sprawdź więc, czy firma oferująca krajowy transport chłodniczy lub międzynarodowy posiada odpowiednie systemy IT, pozwalające na monitorowanie temperatury, wilgotności czy stanu produktów w chłodniach .

Typy ładunków transportowane chłodniczo

Najczęściej chłodnie służą do przewozu produktów spożywczych. Są to między innymi mrożone produkty spożywcze, takie jak mięsa, ryby, przetwory owocowo-warzywne czy lody przechowywane w temperaturze poniżej 0°C.

Drugą kategorię towarów stanowią artykuły schłodzone, szybko tracące przydatność do spożycia, które należy przewozić w niskich, ale dodatnich temperaturach. Asortyment ten obejmuje głównie świeże warzywa i owoce, a także kwiaty, kosmetyki oraz wyroby farmaceutyczne.

Niektóre firmy oferujące transport chłodniczy specjalizują się w konkretnych produktach. Dlatego warto zapytać o to przewoźnika przed skorzystaniem z jej usług. Jeśli firma świadczy ogólne usługi transportowe w zakresie ładunków chłodniczych, upewnij się, że jest w stanie dostosować je do Twoich konkretnych potrzeb.

Na przykład jeśli prowadzisz niewielką działalność, przewoźnik powinien zorganizować przewozy drobnicowe (LTL). W takim przypadku firma przetransportuje Twoje produkty wraz z innymi podobnymi towarami.

Odwrotnie będzie w sytuacji, gdy zarządzasz dużym przedsiębiorstwem i wysyłasz towar za granicę. W takiej sytuacji lepiej sprawdzi się międzynarodowy transport chłodniczy całopojazdowy (FTL).

W jakich aspektach spedycji towarów firma wyręcza klientów?

Wybierając firmę zajmującą się transportem chłodniczym, oceń jej fachowość, umiejętność zrozumienia potrzeb biznesowych oraz zakres świadczonych usług. Od kompetencji przewoźnika zależy, czy produkty dotrą świeże do miejsca docelowego.

Dlatego firma transportowa powinna oferować jak najszerszy zakres usług i być skoncentrowana na utrzymywaniu długofalowych relacji z klientami. Dotyczy to między innymi przepływu informacji, zarządzania łańcuchem dostaw czy przygotowania dokumentacji przewozowej.

Źródło: grupatransportowa.pl

Jak długo firma funkcjonuje na rynku transportu towarów?

Oczywiście im dłużej przedsiębiorstwo działa na rynku, tym lepiej! Założenie firmy transportowej nie jest szczególnie trudne i praktycznie w każdym miesiącu na rynku pojawiają się nowi przewoźnicy. Dlatego przed złożeniem zlecenia, sprawdź historię działalności wybranego kontrahenta.

Grupa Transportowa działa na rynku już wiele lat, oferując krajowe i międzynarodowe usługi transportowe, które wspierane są nowoczesnymi systemami IT. Firma dysponuje flotą blisko 600 pojazdów monitorowaną przez specjalistów z centrum operacyjnego.

Transport chłodniczy realizowany przez Grupę Transportową obsługiwany jest zestawami typu Mega (24t) oraz lekkimi pojazdami o ładowności do 3,5t (8-10 palet). Ponadto za pomocą rozwiązań z dziedziny IT można dowolnie w przestrzeniach ładunkowych zróżnicować temperaturę w zakresie od -25°C do +25°C.

Przewoźnik oferuje usługi transportu chłodniczego całopojazdowego (FTL) oraz ładunków częściowych (LTL) dopasowane do indywidualnych potrzeb klientów. W chłodniach mogą być przewożone zarówno artykuły świeże i mrożonki, jak i leki czy kosmetyki.

Firma zapewnia kompleksową obsługę spedycyjną, co oznacza, że jej pracownicy dobierają optymalne środki transportu, gromadzą niezbędną dokumentację oraz zarządzają łańcuchem dostaw.

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz